U okviru obilježavanja 30. godišnjice stradanja Bošnjaka Gornje Spreče, u petak 3. juna 2022. godine u džematu Šeher upriličen je prigodan vjerski program. Proučen je Jasin i tevhid svim stradalim, a prisutnima se obratio mjesni imam Rijad ef. Sakić i najavio goste.
Gost predavač je Dr. sc. Muamer Džananović, naučni saradnik Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.
„Zbog generacija koje treba da prenose istinu treba da o navedenom događaju govorimo što više i glasnije. SDS Kalesija i Šekovići su odigrali značajnu ulogu u pripremi stradanja i progona na ovim područjima koji su predstavljali jedan od glavnih strateških ciljeva u formiranju velike Srbije. Tog 27. maja 1992. godine naredbom Svetozara Andrića komadanta srpske vojske Regije Birač svi Bošnjaci sa područja ovog dijela su skupljeni u jednu avliju gdje je i smrtno stradalo 20 civila, muški su završili u koncentracionim logorima Sušice, a kasnije i Batković dok su žene i djeca protjerani na slobodnu teritoriju tadašnje opštine Kalesija. Važno je da ne nasjedamo na tzv. lokalizaciju genocida. Genocid nije počinjen samo u Srebrenici kao što neki žele prikazati. I na ovom području je takođe počinjen genocid, a to svjedoče i presude suda u Dusseldorfu.“ svoje kazivanje prof. Džananović je zbog kratkog vremena morao skratiti, ali je kazao da će više na ovu temu objaviti u nekom od naučnih časopisa.
Mujo Tosunbegović se obratio prisutnima u ime institucija Općine Kalesija i naglasio da za sve projekte na ovom području Općina Kalesija stoji na raspolaganju.
Glavni imam Medžlisa „Kalesija“ Muharem ef. Mešanović koji je predvodio džumu namaz, u svojoj hutbi je zamolio Allaha dž.š. da stradale žrtve primi u džennet svoj i naglasio da uvijek treba govoriti o navedenom događaju 1992. godine.
“Da bi bolesnik ozdravio mora poslušati ljekara, ko ne posluša neće dobro proći. Isto tako ko ne posluša vapaj za međumuslimanskom slogom neće biti dobro… Ko ne zna svoju prošlost neće imati ni budućnost koja se gradi na istini… Popravimo sebe ujedinimo se, razgovarajmo i jačajmo svoj kolektivni stav za opstanak i bolju budućnost bošnjaka.”, kazao je Mešanović.
Na sportskom poligonu u Šeheru odigrani su revijalni sportski susreti u malom fudbalu između ekipa koje su sastavljene od igrača povratnika (nekadašnja FK Gornja Spreča) i ekipa gostiju sa područja općine Kalesije, čime su još jednom potvrđene sportske i druge veze između ovih krajeva kalesijske opštine iz devedesetih godina.
Program obilježavanja 30. godišnjice progona i stradanja Bošnjaka jugoistočnih dijelova opštine Kalesija realizovan je u saradnji Medžlisa Islamske zajednice Kalesija i udruženja žrtava 1992-1995. godine, a podržan je od Općine Kalesija i Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica.